O Autorce

O Autorce

BEATA KOŁODZIEJ (ur.08.06.1964r.)

Autorka książek, wierszy, bajek i opowiadań dla dzieci. Pisze również teksty piosenek i scenariusze, reżyseruje. Opublikowała dotąd około 70 książek, kolejne są przygotowywane do druku. W kwietniu 2016 ukazała się jej książka dla kobiet „Czas na kobiecość czyli podróż do samej siebie” (Homo Dei), a w październiku 2016 płyta z konferencją o relacjach  „Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa” (RTCK).  Autorka prowadzi także warsztaty dla kobiet poświęcone kobiecości i relacjom. Krótkie filmy z  konferencjami na ten temat można obejrzeć TUTAJ

Debiut książkowy to „Listek od Pana Boga” wydany przez Wydawnictwo M w Krakowie, w 1997r. Obecnie zajmuje się także pisaniem scenariuszy do filmów, spektakli. Otrzymała (w roku 2015) zaszczytny tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przyznawany przez Radę Języka Polskiego PAN.

Gala Ambasadorów Polszczyzny
Gala Ambasadorów Polszczyzny 2015. Na zdjęciu (od lewej) prof. Jerzy Bralczyk, Beata Kołodziej, prof. Walery Pisarek, ks. prof. Wiesław Przyczyna, Ryszard Kołodziej.

Lista Publikacji

Beata Kołodziej promuje głośne czytanie dzieciom i wspiera czytelnictwo. Otrzymała medal fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Od roku 2013 organizowany jest  Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy „Książka – przyjaciel prawdziwy”, którego tematem jest trylogia jej autorstwa pt. Solilandia. Patronat nad konkursem sprawuje Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Instytut Książki oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Więcej: www.konkursczytelniczy.pl

Z wykształcenia jest biologiem. Przez kilka lat pracowała w Zakładzie Genetyki i Ewolucjonizmu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1991 pisze dla dzieci. Debiutowała w czasopiśmie „Posłaniec Świętej Rodziny”, następnie w miesięczniku „LIST”.

Była współautorką scenariuszy do  programów Ziarno dla TVP1 ,  ponadto w latach 2006-2007 emitowane były historyjki obrazkowe jej autorstwa (bohaterami były postaci z książki „Szymek i Pan Jezus na ścieżkach Ewangelii”).

 

Przez sześć lat współpracowała z redakcją miesięcznika LIST, w którym prowadziła dodatek dla dzieci pod nazwą LISTEK oraz z pismem Posłaniec Świętej Rodziny. W czasopiśmie Mały Przewodnik Katolicki  przez 2 lata publikowała baśnie i fragmenty książki. Współpracowała także z redakcjami czasopism dla dzieci: Promyczek Dobra i Mały Gość Niedzielny.

Na zlecenie rozgłośni radiowych ze Stowarzyszenia VOX reżyserowała dwie bajki dźwiękowe „Listek od Pana Boga” i „Jaskiniowe Ludki”- według własnego scenariusza (głosów użyczyli aktorzy z teatru Groteska). Bajki te emitowane były dwukrotnie w ponad dwudziestu rozgłośniach radiowych, zrzeszonych wówczas w Stowarzyszeniu VOX.

W październiku 2004r. na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Kultury Polskiej z Luksemburga spotkała się z dziećmi w Szkole Polskiej oraz była gościem na międzynarodowych targach Salon de l’Enfant w Luksemburgu.

W dniu 4 listopada 2004r. wraz z zespołem Promyczki była na audiencji u ojca św. Jana Pawła II, aby z okazji jego imienin zaprezentować specjalnie dla niego napisaną piosenkę pt.”Hej Baco”. Wręczyła papieżowi w darze swoje książki, m.in. album Jezus daje samego siebie (eSPe, 2003r.) napisany na podstawie listu Jana Pawła II do dzieci.

Jako autorka tekstów piosenek wzięła udział w przygotowywaniu płyty zespołu Promyczki zatytułowanej”Kogo Pan Bóg kocha”. Premierowy koncert miał miejsce  w maju 2005r. podczas festiwalu „Skowroneczek” w Nowym Sączu.

Na podstawie książki jej autorstwa powstała baśniowa oferta dla dzieci w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”. Dzieci mogą wędrować podziemnymi korytarzami w poszukiwaniu śladów bajkowych postaci – więcej informacji w zakładce. Bajkopisarka jest autorką projektu „Solilandia” , scenariusza oferty oraz strony internetowej www.solilandia.pl .

Wielokrotnie, jako członek jury, gościła na Konkursie Recytatorskim w Nowym Sączu, była gościem honorowym Konkursu Literackiego w Kopalni Soli w Wieliczce, członkiem jury Przeglądu Jasełek w Maniowach i  konkursu „Serduszkowy Wierszyk ” w Rabce Zdroju, członkiem jury konkursu pięknego czytania w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie. Z czytelnikami spotykała się również podczas targów Książki w Warszawie i Krakowie, a także w szkołach i na spotkaniach autorskich organizowanych z różnych okazji.

Jest pomysłodawcą i reżyserem koncertów dla Asów Czytelnictwa oraz Koncertów Mikołajowych organizowanych przez Kopalnię Soli Wieliczka, pod patronatem fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Wspiera akcję czytania dzieciom oraz program nauczania wartości. Na krakowskiej konferencji poświęconej wartościom, zorganizowanej wspólnie przez ABCXXI i Edycję Świętego Pawła w październiku 2006r.,  mówiła  o wartościach w literaturze dla dzieci.

W marcu 2008 roku została uhonorowana medalem „Cała Polska czyta dzieciom”.

W czerwcu 2013 roku ruszyła kolejna oferta turystyczna według scenariusza Beaty Kołodziej – „Rejs po Smoku” czyli rejs statkiem Nimfa połączony ze zwiedzaniem Smoczej Jamy, zabawą, edukacją i czytaniem książek.

Lista Publikacji:

1 myśl w temacie “O Autorce”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s