O Autorce

O Autorce

BEATA KOŁODZIEJ (ur.08.06.1964r.)

Autorka książek, wierszy, bajek i opowiadań- głównie dla dzieci, ale także o tematyce kobiecej i budowania dobrych relacji. Pisze również teksty piosenek i scenariusze, reżyseruje. Opublikowała dotąd ponad 80 książek, kolejne są przygotowywane do druku.

W  2016 r  ukazała się jej książka dla kobiet „Czas na kobiecość czyli podróż do samej siebie” (Homo Dei) oraz płyta z konferencją o relacjach  „Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa” (RTCK), wydana także jako książka. W roku 2019 ukazała się książka „Czas na relacje” (Homo Dei).  Od 2015 roku Autorka prowadzi warsztaty poświęcone kobiecości i relacjom. Krótkie filmy z  konferencjami na ten temat można obejrzeć TUTAJ

Debiut książkowy to „Listek od Pana Boga” wydany przez Wydawnictwo M w Krakowie, w 1997r. Obecnie zajmuje się także pisaniem scenariuszy do filmów, spektakli. Otrzymała (w roku 2015) zaszczytny tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przyznawany przez Radę Języka Polskiego PAN.

Gala Ambasadorów Polszczyzny
Gala Ambasadorów Polszczyzny 2015. Na zdjęciu (od lewej) prof. Jerzy Bralczyk, Beata Kołodziej, prof. Walery Pisarek, ks. prof. Wiesław Przyczyna, Ryszard Kołodziej.

Lista Publikacji

Na podstawie książki jej autorstwa powstała baśniowa oferta dla dzieci w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”. Dzieci mogą wędrować podziemnymi korytarzami w poszukiwaniu śladów bajkowych postaci – więcej informacji w zakładce. Bajkopisarka jest autorką projektu „Solilandia” , scenariusza oferty oraz strony internetowej www.solilandia.pl .

Beata Kołodziej promuje głośne czytanie dzieciom i wspiera czytelnictwo. W marcu 2008 r otrzymała medal fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.

W latach 2013-2017 organizowany był  Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy „Książka – przyjaciel prawdziwy”, którego tematem była trylogia jej autorstwa pt. Solilandia. Patronat nad konkursem sprawowała Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Instytut Książki oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Przez 5 lat trwania konkursu w wersji ogólnopolskiej, wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów z klas I-III. Obecnie szkoły mogą przeprowadzać konkurs lokalnie, pobierając potrzebne materiały ze strony internetowej. Więcej: www.konkursczytelniczy.pl

Pisarka była pomysłodawcą i reżyserem kilkunastu koncertów dla Asów Czytelnictwa oraz Koncertów Mikołajowych organizowanych przez Kopalnię Soli Wieliczka, pod patronatem fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Koncerty odbywały się w latach 2005-2014 pod ziemią w pięknej Komorze Warszawa, a każdorazowo gromadziły one ponad 500 dzieci. Były to koncerty charytatywne. 

Pisarka jest także współautorką scenariuszy do  programów Ziarno dla TVP1 emitowanych w latach 2005-2013,  ponadto w latach 2006-2007 emitowane były historyjki obrazkowe jej autorstwa (bohaterami były postaci z książki „Szymek i Pan Jezus na ścieżkach Ewangelii”).

Beata Kołodziej z wykształcenia jest biologiem. Przez kilka lat pracowała w Zakładzie Genetyki i Ewolucjonizmu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dla dzieci pisze od 1991 roku. Debiutowała w czasopiśmie „Posłaniec Świętej Rodziny”, następnie w miesięczniku „LIST”.

 

Przez sześć lat współpracowała z redakcją miesięcznika LIST, w którym prowadziła dodatek dla dzieci pod nazwą LISTEK oraz z pismem Posłaniec Świętej Rodziny. W czasopiśmie Mały Przewodnik Katolicki  przez 2 lata publikowała baśnie i fragmenty książki. Współpracowała także z redakcjami czasopism dla dzieci: Promyczek Dobra i Mały Gość Niedzielny.

Na zlecenie rozgłośni radiowych ze Stowarzyszenia VOX reżyserowała dwie bajki dźwiękowe „Listek od Pana Boga” i „Jaskiniowe Ludki”- według własnego scenariusza (głosów użyczyli aktorzy z teatru Groteska). Bajki te emitowane były dwukrotnie w ponad dwudziestu rozgłośniach radiowych, zrzeszonych wówczas w Stowarzyszeniu VOX.

W październiku 2004r. na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Kultury Polskiej z Luksemburga spotkała się z dziećmi w Szkole Polskiej oraz była gościem na międzynarodowych targach Salon de l’Enfant w Luksemburgu.

W dniu 4 listopada 2004r. wraz z zespołem Promyczki była na audiencji u ojca św. Jana Pawła II, aby z okazji jego imienin zaprezentować specjalnie dla niego napisaną piosenkę pt.”Hej Baco”. Wręczyła papieżowi w darze swoje książki, m.in. album Jezus daje samego siebie (eSPe, 2003r.) napisany na podstawie listu Jana Pawła II do dzieci.

Jako autorka tekstów piosenek wzięła udział w przygotowywaniu płyty zespołu Promyczki zatytułowanej”Kogo Pan Bóg kocha”. Premierowy koncert miał miejsce  w maju 2005r. podczas festiwalu „Skowroneczek” w Nowym Sączu.

Wielokrotnie, jako członek jury, gościła na Konkursie Recytatorskim w Nowym Sączu, była gościem honorowym Konkursu Literackiego w Kopalni Soli w Wieliczce, członkiem jury Przeglądu Jasełek w Maniowach i  konkursu „Serduszkowy Wierszyk ” w Rabce Zdroju, członkiem jury konkursu pięknego czytania w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie. Z czytelnikami spotykała się również podczas targów Książki w Warszawie i Krakowie, a także w szkołach i na spotkaniach autorskich organizowanych z różnych okazji.

Wspiera akcję czytania dzieciom oraz program nauczania wartości. Na krakowskiej konferencji poświęconej wartościom, zorganizowanej wspólnie przez ABCXXI i Edycję Świętego Pawła w październiku 2006r.,  mówiła  o wartościach w literaturze dla dzieci.

W czerwcu 2013 roku ruszyła kolejna oferta turystyczna według scenariusza Beaty Kołodziej – „Rejs po Smoku” czyli rejs statkiem Nimfa połączony ze zwiedzaniem Smoczej Jamy, zabawą, edukacją i czytaniem książek.

Lista Publikacji:

1 myśl w temacie “O Autorce”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s