Warsztaty „Czas na relacje”

 

Najbliższy termin: sierpień 2019, Tyniec

Opinie uczestników TUTAJ

Zarys tematu

Nie tylko Biblia, ale i cała nasza historia wskazuje na to, że człowiek jest istotą społeczną; stworzony jest do budowania relacji. Podstawowym środowiskiem, w którym rozwijamy się, czujemy się sobą i doświadczamy szczęścia, jest nasza rodzina – szeroko rozumiana – a także bliscy przyjaciele, niewielkie społeczności, w których pracujemy i realizujemy swoje pasje i życiowe misje. W następnej kolejności można by wymienić wspólnotę narodu, wiary, idei…

To wszystko oczywiście ładnie brzmi, tylko coraz mniej ma wspólnego z doświadczeniem codziennego życia. Życie pokazuje, że rwą się więzi pomiędzy ludźmi. Rozpadają się małżeństwa, rodziny, przyjaźnie… Świat ludzkich relacji wygląda dobrze tylko na portalach społecznościowych.

Czy tylko powszechny brak czasu jest tego przyczyną? Raczej nasz sposób myślenia o relacjach jest błędny i wpędza nas w kłopoty. Prawda, która może zmienić nasze życie, jest właściwie bardzo prosta: Relacje NIE SĄ strukturą TRWAŁĄ.

Trzeba to sobie szczerze powiedzieć i zrozumieć konsekwencje tego banalnego na pozór stwierdzenia. Relacje pozostawione same sobie po prostu rozpadną się, tak jak rozpada się wszystko we wszechświecie: samochód, dom, altana w ogrodzie, nawet sam człowiek, jeśli o siebie nie zadba. Aby powstrzymać ten naturalny proces trzeba włożyć sporo energii, zaangażowania i systematycznej pracy. Warto poznać naturalne mechanizmy rozpadu relacji i sposoby budowania dobrych relacji na co dzień. Warto uświadomić sobie, jak bardzo kobiety i mężczyźni różnią się w podejściu do relacji, miłości, wolności i jakie są skutki tych różnic dla naszego życia. Dobre zrozumienie siebie i otwarta, pełna zaufania postawa wobec drugiej osoby pomagają nam budować więzi pełne miłości i trwałe.

Trzeba też dodać, że podstawą wszelkich relacji są dobre relacje ze sobą i z Bogiem. Bez szacunku i zaufania do samego siebie nie jesteśmy na tyle wolni wewnętrznie, by rzeczywiście obdarzyć miłością drugiego człowieka. Jednak poczucia własnej wartości nie da się zbudować bez Boga, ponieważ to Bóg, jako Stwórca, jest źródłem wszelkiej wiedzy o nas i wszelkiej miłości.

Adresaci

  • osoby w każdym wieku i każdego stanu, które pragną lepiej zrozumieć siebie i poprawić swoje relacje z bliskimi i z Bogiem;
  • osoby, które szukają skutecznych sposobów budowania relacji w małżeństwie i rodzinie, chcą zrozumieć przyczyny rozpadu relacji i różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w podejściu do relacji;
  • osoby, które chcą lepiej rozumieć innych ludzi i poprawić komunikację – szczególnie z osobami płci przeciwnej.

Prowadzący: Beata Kołodziej , O. Konrad Małys OSB

Rozpoczęcie: w piątek o godz. 17.00, zakończenie: w niedzielę o godz. 13.30.

Plan warsztatów:

Piątek
17.00 Modlitwa z mnichami – Nieszpory
18.00 Kolacja
18.40 Wprowadzenie do warsztatów o. Konrad Małys, Beata Kołodziej
19.30 Modlitwa z mnichami – Wigilie (Godzina czytań z następnego dnia) i Kompleta
Sobota
6.00 Modlitwa z mnichami – Jutrznia
6.30 Eucharystia z mnichami
7.30 Śniadanie
8.30-11.00 Konferencja i warsztaty (z przerwą na kawę) – prowadzi p. Beata Kołodziej. Temat: Relacje z punktu widzenia kobiet i mężczyzn. Nieporozumienia i różnice w podejściu do podstawowych wartości jak miłość i wolność.
11.30 Konferencja – o. Konrad Małys
13.00 Obiad
14.00 Możliwość zwiedzenia klasztoru z przewodnikiem
15.30 Warsztaty „Mechanizmy rozpadu relacji i metody budowania dobrych relacji” – p. Beata Kołodziej
17.00 Modlitwa z mnichami – Nieszpory
18.00 Kolacja
18.30 Spotkanie dyskusyjne – o. Konrad Małys oraz p. Beata Kołodziej
19.30 Modlitwa z mnichami – Wigilie i Kompleta
Niedziela
7.30 Jutrznia
8.00 Śniadanie
9.00 Konferencja „Jak ze sobą rozmawiać, czyli sztuka dobrej komunikacji” – p. Beata Kołodziej
10.10 Modlitwa przedpołudniowa z mnichami
10.30 Eucharystia z mnichami
12.00 Podsumowanie warsztatów – prowadzi o. Konrad Małys oraz p. Beata Kołodziej
13.00 Obiad

W trakcie warsztatów „Czas na relacje” możliwe jest spotkanie indywidualne z o. Konradem. Potrzebę takiego spotkania należy zgłosić bezpośrednio o. Konradowi, najlepiej w piątek lub sobotę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s